top of page
SUTARI b.png

Trio SUTARI to siła trzech kobiecych głosów splatających się w unikatowym, muzycznym wielogłosie. Ich muzyka to pełna transowych, polifonicznych kompozycji fuzja tradycji ze współczesnością, splatająca się wokół tematów natury, wolności, kobiecości i siostrzeństwa. Debiut Sutari zapoczątkował nową jakość na polskiej scenie folkowej. Zespół wykreował charakterystyczny styl interpretacji pieśni, wielogłosu i muzycznej opowieści. Artystki eksperymentują z różnymi technikami wokalnymi, tworzą własne instrumenty oraz badają potencjał muzyczny przedmiotów codziennego użytku. Aranżują tradycyjne polskie pieśni, a także komponują własne utwory, oparte na różnych kobiecych tradycjach muzycznych.

 

Trio Sutari to jeden z czołowych polskich zespołów eksportowych. Od czasu debiutu w 2012 na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (II nagroda oraz nagrodę publiczności) zagrały kilkaset koncertów na największych festiwalach i scenach w 22 krajach na całym świecie. Zostały również wybrane by wystąpić na najważniejszych targach muzycznych WOMEX 2015 oraz są jedną z niewielu polskich i europejskich grup, które nagrały sesję muzyczną dla kultowej amerykańskiej stacji radiowej KEXP. 

Wydały albumy WIANO 2014 (nagradzana w wielu polskich i zagranicznych rankingach, wyróżniona II nagrodą w konkursie Folkowy Fonogram 2014), OSTY 2016, SIOSTRY RZEKI 2020 (nominowany do nagrody FRYDERYK 2021 w kategorii Muzyka Świata).

 

Mają na swoim koncie fantastyczne współprace z takimi artystami jak Hańba (PL), El Buho (UK), LUC (PL), Frander (SE), Anna & Elizabeth (USA), Barbatuques (BR), Mawaka (BR) czy Dead Rat Orchestra (UK) a ich utwory pojawiają się jako materiał dydaktyczny na akademiach teatralnych i uniwersytetach zarówno polskich jak i zagranicznych. W 2022 roku ukazała się płyta TAMOJ - powstała we współpracy z triem Bastarda muzyczna opowieść o pograniczu, tym historycznym, wyrażanym w starych pieśniach i tym aktualnym, naznaczonym największymi wyzwaniami współczesnego świata (nominowana do nagrody FRYDERYK 2023 w kategorii Muzyka Świata).

Trio powstało w 2012 roku i do wiosny 2020 tworzyło w składzie Basia Songin, Kasia Kapela i Zosia Zembrzuska. W latach 2020-2021 do zespołu dołączyła Asia Kurzyńska, z którą Sutari nagrało muzyczny dyptyk Maya - Mara.

 

Od wiosny 2022 Sutari współtworzą:

Basia Songin - śpiew, Wilk, Sowa, bębny, instrumenty perkusyjne, looper

Kasia Kapela - śpiew, skrzypce, kankles, bębny, instrumenty perkusyjne

Dobromiła Życzyńska - śpiew, skrzypce, bębny, instrumenty perkusyjne

IMG_3385_edited.jpg
bottom of page